Umuhimu wa maji

Looking through my past emails, i found this one. Gikuyus will find it funny.

Riu ona nii ndaririkana murata wakwa witaguo Mbogo turi std. 6 tuerituo tuandike insha hindi ya kigeranio kia muico wa term Topic yari, “Umuhimu wa Maji” Mbogo insha yake andikire uu:

“Maji ni muhimu sana. Siku moja, babangu aliniambia nipeleke ng’ombe setu mtoni sikakunywe maji kwa sababu silikuwa simenyota sana. Tulipofika huko, ng’ombe sikapata gatangi hakakuwa na maji, sika-ania, sika-ania sika-ania, kinya babangu akatoka rugongo akakuja kianda. Alafu sikagaragaria gatangi. Babangu akaniulisa, “Mbogo kwa nini ng’ombe sina-ania uguo?” Nikamwabia, “kwa sababu gatangi hakana maji…”

Riu ati insha iyo hari mwarimu yari njega akiheo 6/10, lol!!

Advertisements




Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s



%d bloggers like this: